تاریخچه IAIDO

تاریخچه IAIDO
ایی‌آی‌دو  یک هنر رزمی ژاپنی است که دربرگیرنده جابجایی‌های نرم، بیرون آوردن کنترل شده شمشیر از غلاف (سایا)، حمله به حریف، پاک کردن خون از تیغه و برگرداندن شمشیر به غلاف است.

 Iaido در دوران فئودالی ژاپن توسط شخصی به نام Hayashizaki Minamoto Jinsuke Shigenobu ، با نام 'Iaijutsu' ایجاد شد.  'Iai' نامی است که در آن هنگام شمشیر از سگا یا عصب کشیده می شود ، برشی ایجاد می شود و شمشیر را با حرکتی صاف به کیا باز می گردانند ، این سبک در Iaido انجام می شود.  بخش "Jutsu"از این کلمه به معنی تکنیک است ، در حالی که در Iaido "انجام"به معنای روش است.

 افسانه های زیادی در مورد ایجاد Iaido وجود دارد ، اما بسیاری می گویند که Kayashizaki Minamoto Jinsuky Shigenobu الهاماً الهام گرفته است که این سبک را برای انتقام گرفتن از پدرش ایجاد کرده است.  این سبک عمدتا توسط سامورایی ها استفاده می شد زیرا برای آنها کارآمدتر بود.  سامورایی ها به طور کلی تحت حکومت یک ارباب یا دایمیو بودند و زندگی خود را با رمز بوشیدو اداره می کردند.  آنها به ندرت در نبردهای بزرگ یا جنگ ها می جنگند ، اما بیشتر در نبردهای مقیاس کوچک ، از یک به یک تا گروه های کوچک از مردم ، می جنگند.  Iaido برای نبرد در مقیاس کوچک کارآمدتر است و در این شرایط به سامورایی ها برتری می بخشد.

 Iaido مبتنی بر حرکات دقیق تنظیم شده برای موقعیت های خاص به نام "کاتا"است.  هر کاتا یک "داستان"خاص در پشت خود دارد ، که جزئیات تعداد ، محل قرارگیری ، موقعیت و سلاح های مخالفان را نشان می دهد.  کاتا های زیادی وجود دارد و استادان Iaido دقیقاً می دانند که در هر شرایطی چگونه واکنش نشان دهند.  هر کاتا "حرکت"های مختلفی دارد که با کشیدن شمشیر ، بریدن و برگرداندن شمشیر به کیا شروع می شود و تغییرات زیادی در این بین وجود دارد.  با این حال ، تمام حرکات به معنای کارآیی هرچه بیشتر ، بدون هیچ حرکت اضافی است.  کاتاها همچنین بسیار پیچیده هستند در حالی که بسیار ساده به نظر می رسند و برای تسلط بر آنها به زمان ، تمرکز و تلاش نیاز دارد.  این به این دلیل است که سامورایی ها توسط کاتای خود زندگی می کردند و می مردند ، و اگر آنها همه چیز را به خوبی نمی دانستند ، به جای زنده ماندن ، احتمالاً می مردند.

 Iaido از دوران فئودالی آغاز شد و سالها ادامه داشت ، تا زمان ترمیم Meiji.  در این دوره زمانی ، اسلحه معرفی شد و محبوبیت شمشیر را بسیار کمتر کرد.  هنگامی که ذن فرهنگ ژاپنی را معرفی کرد ، تغییر قابل توجه دیگری رخ داد.  ذن بسیار معنوی و مسالمت آمیز است ، و این جنبه ها تا حدی با Iaido مخلوط شد ، و این باعث می شود که در مورد کشتن کمتر باشد ، و بیشتر در مورد بهبود خود از طریق بهبود ذهن ، روح و بدن باشد.  سپس ، پس از دو جنگ جهانی ، ژاپن توسط دولت آمریكا اشغال شد ، كه قوانین بسیاری را تصویب كرد ، یكی از آنها قانونی بود كه بیشتر هنرهای زناشویی را ممنوع اعلام كرد.  این زمانی است که نام از 'Iaijutsu' به 'Iaido' تغییر یافت.  برای اینکه مردم ژاپن بتوانند تمرین خود را ادامه دهند ، این نام تغییر یافت.  این کار م becauseثر بود زیرا باعث شد Iai از یک "تکنیک"به "یک شیوه"زندگی تغییر کند.  این فقط تغییر در نام نبود ، زیرا این تغییر در سبک Iaido بسیار واقعی بود ، و آن را از چیزی که برای کشتارهای روزمره طراحی شده بود ، به چیزی معنوی تر و مسالمت آمیز تر تبدیل می کرد.

 Iaido امروز هنوز بسیار معنوی و صلح جو است ، اما هنوز هم یک هنر بسیار چالش برانگیز است که آرمان های دفاعی و حمله خود را حفظ می کند.  امروزه دانشجویان این هنر کاتا را در برابر مخالفان نامرئی تمرین می کنند ، زیرا این هنر به گونه ای طراحی شده است که فرد بداند در چنین شرایطی چگونه واکنش نشان دهد بدون اینکه قبلاً علیه حریف جنگ کرده باشد ، و می تواند برای کسب رتبه در Iaido آزمایش کند.  بالاترین رتبه Hachi-Dan است که همان Eight Rank است.  افرادی که به هاچی-دان رسیده اند استاد Iaido هستند و کسانی هستند که در مورد تغییر در هنر تصمیم می گیرند که دانشجویان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد.

 Iaido هنری بسیار عمیق و زیبا است که می تواند یک مادام العمر باشد.  با این حال ، این نیز چیزی است که احترام و درک عمیق آنچه را که انجام می دهید می طلبد و دانستن تاریخچه Iaido می تواند به فرد در انجام این کار کمک کند ، به طوری که این هنرهای رزمی تأثیر بیشتری بر دانشجویان خود دارد.

کلمات کلیدی :   
اشتراک گذاری :    
مطالب مرتبط

سمینارها


time:0.27043986320496 memory usage:10 mb